Historia, Ludzie

Erazm Kamyn – renesansowy projektant biżuterii

Erazm Kamyn - Wzorniki , strona tytułowa
Erazm Kamyn – Wzorniki. strona tytułowa

Erazm Kamyn – renesansowy projektant

Erazm Kamyn żył w renesansowym Poznaniu, w latach 1525 – 1590. Urodził się w rodzinie złotniczej i jak nie trudno się domyślić też został złotnikiem. Poza złotnictwem zajmował się wydawaniem książek i rytownictwem. Miał jeszcze jaden dar – umiał rysować. Dziś nazywalibyśmy go projektantem biżuterii.

Erazm Kamyn- wzorniki renesansowe 1
Erazm Kamyn- wzorniki renesansowe 1

Projekt i jego realizacja

Proces powstawania każdego przemiotu rozpoczyna się zawsze od pomysłu, który najłatwiej zapisać w postaci rysunku I taki rysunek nazywa się projektem. Rzemieślnik, nawet najbieglejszy w swej profesji nie zawsze jest dobrym projektantem. Zna swoje rzemiosło doskonale, ale może mieć problemy czy trudności z samodzielnym narysowaniem własnego pomysłu. A nawet moze tego pomysłu wcale nie mieć, przecież nikt nie wymaga od dobrego pianisty by był także kompozytorem.

I tu z pomocą przychodzili artyści projektanci, którzy rysowali „wzorniki”, z których korzystali rzemieślnicy. Wzorniki były różne, jedne bardziej szczegółowe i dotyczyły tylko złotnictwa, inne zaś bardziej były ogólne, ilustrowały tzw. ducha epoki czyli modę tamtych lat. I te wzorniki mogły służyć złotnikom, kamieniarzom, stolarzom czy dekoratorom wnętrz.
Dzisiejsi projektanci pracują zupełnie tak samo jak w dawnych wiekach, najpierw rysują bo na początku jest rysunek. Do projektowania biżuterii będę jeszcze często wracał.

Erazm Kamyn - wzorniki renesansowe 3
Erazm Kamyn – wzorniki renesansowe 3

Standaryzacja jakości

Popyt na wzorniki znacząco wzrósł pod koniec Średniowiecza a pełnię rozwoju osiągnął w Renesansie. Jest to oczywiste, bo wiąże się ścisle z rowojem miast, wzrostem znaczenia i bogacenia sie miesczaństwa co z kolei powodowało rozwój rzemiosła. Tu moze paść zarzut, że rzemiosło nie było twórcze i polegało na tym, że wielu rzemieślników powielalo ten sam projekt. Takie rozumowanie jest błędne, bo nawet gdyby chcieli tak zrobic to by im sie nie udało. Poza tym byli mistrzowie, tacy jak Erazm, którym wzorniki nie były potrzebne. Dzięki wzornikom nawet mniej lotny mistrz robił dobrą pracę.

Erazm Kamyn - wzorniki renesansowe 2
Erazm Kamyn – wzorniki renesansowe 2

Erazm Kamyn był wybitnym rytownikiem, a także był człowiekiem o wysokiej pozycji społecznej. Przez wiele lat był Starszym Cechu Złotników, piastował też urzędy miejskie a klientami jego pracowni byli najprzedniejsi obywatele renesansowego Poznania. Bardzo niewiele dzieł Erazma Kamyna zachowało się do dziś. O zabytkach złotniczych nie ma co marzyć, może istnieja gdzieś w archiwach dokumenty z odciskami pieczęci miejskich rytych przez mistrza Kamyna. Zachowały się jego publikacje z wzornikami , ale niestety nie są one w Polsce. Mamy jednak dzieło wyjatkowe, swiadczące o talencie graficznym mistrza Erazma. Chodzi o „Księgę Herbów” w której herby są namalowane własnoręcznie przez Erazma Kamyna. Jest także znana pod tytułem „Klejnoty Długoszowe” a można ją obejrzeć w Cyfrowym Muzeum Narodowym.

Erazm Kamyn - "Klejnoty Długoszowe" , Muzeum Narodowe, Warszawa
Erazm Kamyn – „Klejnoty Długoszowe” , Muzeum Narodowe, Warszawa

 

About Biżuteria Lisiewski - Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *