Jubilerstwo i złotnictwo

Etyczne złoto – gwarancją uczciwości

Etyczne złoto. Poznajemy po czystych rękach
Etyczne złoto. Poznajemy po czystych rękach

Etyczne złoto

Etyczne złoto to pewien skrót myślowy, moim zdaniem celowo mylacy, bo zloto mimo, że jest szlachetne to nie ma nawet inteligencji, a co dopiero mówić o etyce. Chodzi o etykę pozyskiwania, etykę wydobywających wobec środowiska naturalnego i wobec ludzi pracujących w kopalniach. Zaczęło się od etycznej kawy czy bawełny, teraz etyka dotknęła złota. To ciekawe, bo złota nie trzeba wydobywac tyle co buraków cukrowych czy rud aluminium. Obawaim się, że wydobycie rud aluminium powoduje większa degradację środowiska i wiecej ludzi znajduje tam zatrudnienie niz w kopalniach złota. No ale aluminium potrzebne jest na codzień każdemu, a złoto jest wybranym.

Zjawisko etyki produkcji powstało kilka lat temu. Z angielska nazywa sie to „fair trade”, takie „fair play” , ale nie na boisku sportowym, a w relacjach pracodawca – pracownik. Ma to polegać na tym, że pracownik pracuje uczciwie a pracodawca uczciwie płaci. Bardzo proste relacje, taki idylliczny socjalizm. I ludzie w to uwierzą.

Gorączka złota w dystrykcie Namayingo, Uganda. Spotkanie inicjacyjne górników amatorów
Gorączka złota w dystrykcie Namayingo, Uganda. Spotkanie inicjacyjne górników amatorów

 

Przygotowanie terenu

O ile na rynku kawy i bawełny osiągnieto sukces, to rynek złota jest obecnie najważniejszy. Już od dawna buduje się zaplecze edukacyjno-oświatowe – projektanci zamiast pięknej projektują biżuterię etyczną. Edukacja to również filmy fabularne („Krwawy diament”) do którego zwolennicy fair trade  odwołują sie przy byle okazji. Bo „fair trade” dotyczy nie tylko złota. Biżuteria to nie tylko złoto. A kamienie? A te krwawe diamenty którymi opłaca się najemników i rebeliantów?  No i jak można nosić pierścionek z diamentem, na którym na pewno jest krew niewinnych dzieci?
I aby temu zaradzić powołano Responsible Jewellery Council (RJC), organizację, a jakże by inaczej, non profit. Przynależnośc do niej pozwala firmom członkowskim informować, że w biżuterii wyprodukowanej przez nich złoto jest etyczne a diamenty krwi nawet na oczy nie widziały. Informację o RJC i tym, że jest ona „non profit” podaję za „Jubilerem Polskim”. Nie sprawdzałem.

Szczęsliwy górnik z kopalni złota, Atacama, Chile
Szczęsliwy górnik z kopalni złota, Atacama, Chile

 

O co chodzi ?

Tak tylko pytam, bo nie trudno się domyślić, ze chodzi o pieniądze. Artykuł nie mówi o tym wprost, ale możemy się dowiedzieć, że etyczni klienci kupujący „etyczną biżuterię” płacą około 10% więcej za to, że maja przekonanie o tym, ze dzieci afrykańskiego czy południowoamerykańskiego górnika chodza do szkoły a nie do pracy a górnik zarabia nie mniej niż 95% płacy minimalnej. A czemu nie 100% skoro to i tak płaca minimalna ?

Dzieci są w szkole , a nie w kopalni Szkoła podstawowa po wezwaniem św. Filomeny, dystrykt Sancos, Peru.
Dzieci są w szkole, a nie w kopalni. Szkoła podstawowa po wezwaniem św. Filomeny, dystrykt Sancos, Peru.

Etyczne złoto w Polsce

W Polsce mamy trzy duże firmy handlowo – produkcyjne, których biżuteria na razie milczy w sprawach etyki. Rąbka tajemnicy uchylają jednak drobni sprzedawcy internetowych sklepików reklamujących swój towar jako: ” biżuterię  stworzoną w sposób uczciwy, bez wyzysku czy niewolniczej pracy, przez lokalnych rzemieślników w krajach tzw. Trzeciego Świata”. Coś mi się wydaje, że Trzeci Świat dlatego jest trzeci , bo jest oparty na wyzysku. No ale może coś pokręciłem.
Są też duże i małe firmy, które nie sprowadzają biżuterii od tanich producentów zagranicznych, a cała sprzedaż oparta jest na własnej produkcji. Firmy zatrudniają polskich pracowników i jak przypuszczam płacą im więcej niż 95% wynagrodzenia minimalnego. To dlaczego „Polski Jubiler” nie pisze i nie promuje polskiego przemysłu jubilerskiego, tego etycznego opierajacego się biżuterii wyprodukowanej w Polsce a nie na imporcie z „Trzeciego Swiata” ?

About Biżuteria Lisiewski - Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *