Biżuteria

Pierścionek zaręczynowy z brylantem

zaręczynowy pierścionek z diamenyem
Pierścionek z diamentem w szlifie rozetowym, Anglia, koniec XVII w

 Pierścionek zaręczynowy z brylantem

Współczesny pierścionek zaręczynowy z brylantem narodził się w końcu XVII stulecia. Współczesny pierścionek zaręczynowy  to pierścionek z brylantem, czyli diamentem w szlifie brylantowym. Szlif brylantowy wynaleziono w drugiej połowie XVII wieku. Do poszukiwania nowych, doskonalszych szlifów zachęciły  szlifierzy odkrycia z dziedziny optyki.  Własnie wtedy zdefiniowano prawa dotyczące odbicia i załamania światła, a to pozwoliło matematycznie wyliczyć kąty pomiędzy ściankami szlifowanego kamienia. W XVII wieku powstały dwa nowe szlify, rozeta i szlif brylantowy. Oba niwe szlify byłu efektowniejsze i zastąpiły mało atrakcyjny szlif tablicowy. Szlif brylantowy zmusił złotników do zmiany sposobu oprawiania kamieni. Trzeba było pokazać jak największą powierzchnię brylantu, a to spowodowało powstanie oprawy otwartej, która odkrywała dla oka takze dolną częśc kamienia  opraw. Wśród złotników pojawiła się nowa specjalizacja specjalizacja – jubiler. Jubilerzy zajmowali się wytwarzaniem biżuterii wysadzanej kamieniami. Tego wymagała od nich Rokoko, epoka schyłkowego Baroku kochającego sie w lustrzanych salach i kryształowych świecznikach. I w brylantach.

 

 

złoty-pierscionek-zareczynowy -z-brylantem
Złoty pierścionek zareczynowy z brylantami z XVIII wieku

Nowe kopalnie

Diamenty wciąż jednak były drogie i były dostepne jedynie dla ludzi bogatych. To się zmieniło pod koniec XIX wieku, kiedy potentat diamentowego rynku De Beers odkrył nowe złoża diamentów. Powstały nowe kopalnie a cena diamentów zaczeła powoli spadać. Jednak pierwsza połowa XX wieku upłynęła światu na udziale w dwóch wojnach nazwanych potem światowymi. To nie był dobry czas na zajmowanie się przedmiotami zbytku i luksusem. Stabilizacja gospodarcza nastapiła dopiero po drugiej wojnie światowej i najpierw w Ameryce, bo amerykanie nie musieli niczego odbudowywać.

A diamond is forever

Gdy Świat jeszcze odbudowywał zniszczenia wojenne, a  Niemcy i Japonia wciąż były pod amerykańską okupacją koncern De Beers’a nie tracił czasu. Myślał nad reklamą, bo diamenty stały się juz towarem tak jak samochody czy telewizory. Trzeba było je reklamować. I stało się: w roku 1948 pani Mary Frances Gerety, copywriterka De Beers’a wymyśliła slogan, który jest znany do dziś: „A diamond is Forever” co znaczy „Diament jest na zawsze”. Najczęściej spotykamy sie z tłumaczeniem, „diamenty są wieczne”. W sloganie pani Mary Frances nie chodzi o wieczność a o dawanie i to takie dawanie „na zawsze”. Rzecz dana na zawsze nie podlega zwrotowi.  I własnie w tym „na zawsze zawiera się cała moc sloganu  – w wypadku zerwania zaręczyn kobieta zwracała pierścionek, ale skoro diament jest „na zawsze” to przecież nie musi, prawda?  Na szczęście w  Polsce odsetek zerwanych zaręczyn jest znikomy.

Pierścionek zaręczynowy z brylantem, Tiffany & Co.
Pierścionek zaręczynowy z brylantem, Tiffany & Co.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *