Historia Biżuterii, Jubilerstwo i złotnictwo

Złoty pierścionek alegoryczny – opowieść zaklęta w złocie

Złoty pierścionek alegoryczny - Leda z Łabędziem
Złoty pierscień grecki, Leda z Łabędziem II w. p.n.e

Złoty Pierścionek alegoryczny

Złoty pierścionek alegoryczny narodził się w starożytnej Grecji. Alegoria to obraz plastyczny lub słowny stworzony po to, by wyrazic jakąś myśl, opisać sytuacje czy przekazac pewną idę. W alegorii niezbędne jest stosowanie personifikacji, którą odzytujemy dzieki atrybutom, które są przypisane konkretnym postaciom. I tak, jeżeli zobaczymy postac kobiety z włócznią i tarczą to będzie to Atena – bogini mądrości. Gdyby np. nie miała włóczni a  towarzyszyła by jej sowa, to będzie to Atena, bo sowa, symbol mądrości jest atrybutem Ateny. Jeśli natomiast ujrzymy postać kobiety w towarzystwie łabędzia to będzie to Leda, którą uwiódł Zeus. Alegorie były i są do dziś pewnym rodzajem systemem znaków i symboli, którymi twórca działa precyzyjnie na wyobrażnię odbiorcy. To oczywiście wymaga znajomości języka alegorii po obu stronach, ale niczego nie mozna osiągnąć bez odrobiny wysiłku. Dzisiaj też posługujemy się alegoriami. Mówimy np.”Czeski film” i  już nic więcej tłumaczyć nie trzeba .

Złoty pierścionek alegoryczny - Atena z sową
Złoty pierścionek – Atena z sową, V w.p.n.e. British Museum

Greccy złotnicy zdobili pierścienie alegorycznymi postaciami bogów czy herosów, często także postaciami zwykłych ludzi. Mity greckie nie istniały od razu wersji pisanej, ale starozytni Grecy znali swoją mitologię bardzo dobrze z przekazu ustnego, a zatem nie mieli problemów z właściwym rozpoznaniem przedstawionej postaci. Dopiero dzieki Homerowi i jego „Odysei”, w której opisywał przygody Odysa powracajacego do Itaki po zakończonej wojnie trojańskiej postacie bogów i herosów zostały utrwalone na zawsze.

Złoty pieścionek alegoryczny z wizerunkiem polującej Artemidy
Artemida polująca na jelenia 425-400 p.n.e

Religia spleciona z codziennością

Religia grała ogromną rolę w codziennym życiu Greków. Bogowie nie byli bez skazy, kierowali ludzkimi emocjami, a nawet sami schodzili z Olimpu, bo mieli swoje „ludzkie” sprawy między ludźmi. Byli też herosi,jak np. Prometeusz, którzy mieszkali na ziemi  pomiędzy ludźmi. Ale Prometeuszowi poświęcę osobny wpis.

Złoty pierścionek alegoryczny z wizerunkiem Heliosa, Grecja V w. p.n.e
Złoty pierścionek z wizerunkiem Heliosa

 

Pierścień z głową Heliosa jakby wymykał się już z alegorycznej konwencji,można odnieśc wrażenia , że na kolejnym pierścieniu znajdzie się sama tylko promienista aureola. Nie wszystkie greckie pierścienie miały charakter sakralny. Pojawiały się równie często różne wizerunki: Postacie ludzkie, zwierzęta czy rośliny. Ale trzeba pamiętać, że zwierzeta też bywały atrybutami Bogów. Pszczoła była atrybutem Artemidy. I skąd mamy wiedziec czy to taka sobie pszczółka czy ta współpracująca z Artemidą?  Nic nie hamowało pomysłów Greckich złotników.

Złoty pierścionek alegoryczny z wizerunkiem atlety
Złoty pierścionek z wizerunkiem atlety, Grecja IV w. p.n.e.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *